Korduma kippuvad küsimused kiropraktika kohta

 

Kas kiropraktiline ravi on ohutu?

Kui kiropraktilist ravi osutab spetsiaalse koolituse saanud arst, on see ohutu. Kiropraktiline ravi on ohutum kui selgroo operatsioon, lihaseid lõdvestavad rohud ja valuvaigistid. See on nii ohutu, et seda tehakse vastsündinutele, rasedatele ja eakatele inimestele.

Kiropraktika on üldtuntud kui üks ohutumaid ravimiteta ja mitteinvasiivseid ravimooduseid, mida saab rakendada muskuloskeletaalse süsteemi neuroloogiliste kaebuste ravis. Kuigi kiropraktika on tõepoolest äärmiselt ohutu, ei ole ükski ravi siiski täiesti kaitstud võimalike kõrvalmõjude eest.

Kiropraktikaga seotud risk on aga väga väike. Paljud patsiendid tunnevad kergendust kohe peale ravi, mõned kogevad nõrgemaid valuaistinguid, mis sarnanevad lihaste-liigeste valulikkusele peale lihastreeningut. 

Kaelavalu ja teatud tüüpi peavalusid ravitakse täpse kaela- ja kuklapiirkonna  manipulatsiooniga. See parandab kaelalülide liikuvust ning lõdvestab lihaseid, mille tulemusena taanduvad valulikkus ja pinge.

Kaelamanipulatsioon on tähelepanuväärselt ohutu protseduur. Teaduslike uuringute andmetel puudub seos ajurabanduse või lülisamba arteri rebendiga. 

Millal kaalutleda kiropraktilist ravi?

Kiropraktilist ravi peaks kaalutlema juhul, kui valutavad liigesed ning lihasvalud mõjutavad Teie võimet igapäevaelus mugavalt hakkama saada ning segab Teie suutlikkust oma lemmiktegevustele aega pühendada. Nii koormav töökoht, juhuslikud õnnetused, spordivigastused, igapäevakohustused kui ka muualane stressirohkus võivad tekitada valulikke liigese- ning seljaprobleeme. Isegi juhul, kui Teil valulikke sümptomeid ei esine, võib kiropraktik aidata Teil oma selga ja liigeseid hea tervise juures hoida.

Miks on liigese manipulatsiooni ajal kuulda naksumist?

Liigeste manipulatsioon võib põhjustada liigestevaheliste gaasimullide vabanemist, mille tagajärjel kuuleme naksatust – täpselt samasugust, nagu sõrmenukkide painutamisel. Heli tekibki liigesesisese rõhu muutusest, mis sunnib gaasimulle eralduma. Sellega ei kaasne enamasti valuaistingut (valulikkust võib tekitada ärritunud liigese tundlikkus selle puutumisel).

Kas kiropraktiliseks raviks on nõutav perearsti suunamine?

Ei, seda pole vaja, võib pöörduda otse spetsialisti juurde.

Kas luud võivad liikuda liiga palju? 

See on ülimalt ebatõenäoline. Kiropraktilisel korrigeerimisel kasutatakse parajat hulka energiat, mis suunatakse kindlasse kohta, kindlat nurka ja õiget ajastust. Eesmärgiks on taastada selgroolülide õige positsioon ja omavaheline liikumine, et inimese keha saaks taastada algse harmoonia.

 

Allikatena on kasutatud materjali Eesti Kiropraktika Liidu kodulehel ja intervjuusid kolleegidega siin ja siin.

 

Loe lähemalt kiropraktik Kersti Kukk’e haridusest siin ja kiropraktikast siin. Kas näeksid hea meelega rubriigis “korduma kippuvad küsimused kiropraktika kohta” veel mingeid küsimusi? Anna sellest julgelt teada siin!